Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Choszczno zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, jak po sznurku dochodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest faktem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Że moglibyśmy obyć się bez kawy. Tylko… po co?

Palarnia Kawy Barwice

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Własnych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wpisałam „na salony”, bo przyjmowała się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie większość osób uważała ją za wysoce szkodliwą. Z okresem jednak kawa stała się tańsza i zostawiała swój elitarny charakter, na co spośród pewnością miały wpływ powstające od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy rozwijały się dobrym do przewidzenia torem – wstęp do niej istniał coraz lepszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez ostatnie spożycie kawy coraz większe. Zmiany z wielkich powodów spotkały w stanie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, żeby w etapie drugiego światowego konfliktu być się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back zaszedłem w latach PRLu, kiedy picie kawy na pewne wprowadziło w sposób niemal wszystkim Polakom. Bez niej nie mogły pracować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w naukach. Najlepsze klasy były szmuglowane i dostarczane spod lady lub brane w Pewexie, istniały jeszcze samą spośród najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we nowoczesnej Polsce

W tokach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej lub dużo lubiane, a prawdziwi kawosze trzymają nie tylko swoje drogie marki, ale też techniki parzenia. Ekspertami w obecnej powierzchni są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy wtedy nie tylko zawód, ale często też sztuka jedna w sobie. Natomiast we innej kuchni musimy radzić sobie sami, i każdy spośród nas uprawia to raczej inaczej.

Palarnia Kawy Barwice

Jak parzą kawę Polacy?

W najzwyklejszym wydaniu parzenie kawy w własnej kuchni polega na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni zapraszają na skutki najlepsze do wykonania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana lub też rozpuszczalna jest brana tak toż, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w perspektywy cukru i mleka. Co znacznie oryginalne osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, tylko nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed daniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Barwice

Znaczniejszy stopień wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – będące do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce montuje się na prostej kuchence, nie jest wówczas danie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój stworzony w kawiarce jest niewątpliwie wysoki w smaku.

Palarnia Kawy Barwice

Jednak znacznie najskuteczniejszym sposobem parzenia kawy, na jaki coraz częściej określają się Polacy, jest wykorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy były szybko zresztą częste także w tokach PRL-u ale trzeba przyznać, że od pozostałej pory dużo się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Barwice

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego charakteru, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z zmiany w konkurencji z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a jeszcze zdecydowanie szerszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zatrzymują się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W walkę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na jakie warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie ma oraz dużego wydatku dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w dobry ekspres do kawy da się w skór codziennej radości z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Barwice

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments